Obilježili smo Svjetski dan Roma

Autor: Jasenka Đurić, 13. 4. 2018.

Prvog dana nakon povratka s proljetnih praznika u našoj školi obilježili smo Svjetski dan Roma.  U svijetu Svjetski dan Roma, 8. travnja, obilježava se u čast Prvog kongresa Roma, održanog 8. travnja 1971. godine u Londonu. Taj dan  smatra jednim od najvažnijih datuma u povijesti Roma. Na tom kongresu sastali su se predstavnici Roma iz četrnaest zemalja svijeta.

Obilježavanjam tog dana  učenicima- pripadnicima romske nacionalne manjine u našim redovima, a i svim ostalima u svijetu željeli smo izraziti naše poštovanje i pravo na njegovanje osobitosti njihova naroda. Kako bismo nešto više saznali o tom narodu, učenicima sedmog razreda prikazana je prezentacije o migracijama Roma kroz povijest. Prezentaciju su pripremili učenici Povijesne skupine Marcel Furdi i Mihael Sirc uz pomoć učitelja povijesti. Učenici petog razreda imali su prilike naučiti  neke pojmove iz romskog jezika s kojim su ih upoznale Emina Balog, Suzana Ignac i Gabrijela Oršoš kojima je taj jezik materinji.

Budući da je najveći problem s kojim se taj narod susreće danas u svijetu odsutnost tolerancije od strane većinskog naroda, učenike petog razreda je na potrebu međusobnog uvažavanja i poštovanja bez obzira na različitosti podsjetio predstavnik Policijske uprave Međimurske, gospodin Spomenko Gojsek. On  je učenicima petog razreda održao predavanja o vršnjačkom nasilju s posebnim osvrtom na opasnosti i posljedice nasilja u elektronskim medijima.

Osvrt na to predavanja iz pera članice Novinarske skupine možete vidjeti u nastavku.

Prezentacije koje spominjemo u tekstu možete vidjeti u privitcima ovog članka.

Dana 9.travnja 2018.godine učenici petih razreda slušali su predavanje o vršnjačkom nasilju koje je održao policajac Spomenko G. iz PU Prelog. Policajac je govorio o tome kako je elektroničko nasilje postalo učestalo te da je to jedan od ozbiljnijih problema našeg vremena. Elektroničko nasilje počelo je rasti i postalo je najzastupljenije u odnosu na ostala nasilja. Kako bi dočarao ozbiljnost tog problema koristio je primjere iz svakodnevnog života i rekao nam kako je tolerancija rješenje za većinu problema. Osobe koje su žrtve elektroničkog nasilja često završavaju s psihičkim posljedicama. Elektroničko nasilje može biti gore od vršnjačkog zato jer djeluje snaga pisanih riječi koje djeluju konkretnije i trajnije od izgovorene riječi. Saznali smo kako s 14 godina postajemo prekršajno odgovorni, a sa 16 godina možemo završiti u maloljetničkom zatvoru. Na kraju je policajac naše petaše upozorio da veliku opasnost predstavlja anonimnost. Nakon predavanja učenice 8.a razreda: Emina Balog, Suzana Ignac i Gabrijela Oršuš su izgovarale nekoliko zanimljivih romskih riječi povodom Dana Roma. Čuli smo kako se na romskom govore neki od dijelova tijela, životinje, članovi obitelji, voće i povrće, brojevi te neki od pozdrava.

Novinarska skupina

Svjetski dan Roma

Dana 9. travnja 2018. godine učenici 7. razreda  OŠ Domašinec  obilježili su Svjetski dan Roma. Nakon petog sata učenici 8.a razred, Mihael Sirc i Marcel Furdi, održali su prezentaciju te nas upoznali s romskim običajima te prikazali aktivnosti vezane uz romsku populaciju. Obilježavanjem Svjetskog dana Roma želi se promovirati poboljšanje životnih uvjeta, jačanje nacionalnog identiteta te međusobno druženje i uvažavanje romske populacije. Sama riječ ROM znači čovjek, a taj naziv (romi) je indijskog podrijetla. Obraća im se s puno više naziva kao što su: Cigan, Gypsy, Sinti... Njihova populacija je od 2-20 milijuna. U prošlosti u Sjevernoj Americi iskorištavali su se kao robovi. Jezik kojim se služe razlikuje se od našeg i naziva se Bajaški jezik.

Nakon odslušanog predavanja učenici su izrađivali plakate te mentalne mape na tu temu te ih prezentirali ostalima.

Novinarska skupina

Priloženi dokumenti:
Romi.pptx (14.66 MB)
Upoznajmo_se_bolje.pptx (178.35 KB)

Osnovna škola Domašinec / Marka Kovača 1, HR-40318 Domašinec / www.os-domasinec.skole.hr / ured@os-domasinec.skole.hr