Razglednicama za solidarniji svijet

Autor: Jasenka Đurić, 20. 2. 2018.

Učenici i učenice Osnovne škole Domašinec  priključili su se svojim europskim kolegama u obilježavanju Dana  eliminacije rasne diskriminacije i postali dio kampanje P.S. Pokreni solidarnost!, u sklopu koje će svojim sugrađanima slati poruke solidarnosti. Zato, ako dobijete razglednicu s porukom nekog od osnovnoškolaca, uzvratite im vlastitom porukom solidarnosti!

Na razglednicama se nalaze fotografije koje govore o različitosti, diskriminaciji te vrijednostima kao što su jednakost, solidarnost, pravda i poštovanje, a koje su rad fotografa i fotografkinja iz Francuske, Poljske, Španjolske i Hrvatske. Kampanja je dio projekta u kojem će učenici iz ove četiri zemlje naučiti kako analizirati sliku i poruke skrivene u njima, ali i drugim vizualnim materijalima kojima su svakodnevno okruženi u suvremenome društvu. Tekst razglednice kreira se na radionici pisanja koju organiziraju učiteljica hrvatskog jezika Nina Zrna i stručna suradnica Jasenka Đurić. Također, svaki učenik koji sudjeluje u projektu nasumce odabire primatelja iz telefonskog imenika i tom primatelju piše razglednicu koja sadrži poruku solidarnosti.

Ovaj projekt ima dvostruke temelje: u građanskom odgoju te umjetničkom i kulturnom odgoju i obrazovanju. Nastao je na tragu projekta kojeg francuska organizacija La Ligue de l’enseignement provodi već 15 godina i u kojoj svake godine sudjeluje oko 100 000 učenika i učenica diljem Francuske. Ovaj međunarodni projekt traje sljedeće dvije godine i u prvoj godini sudjeluje 13 osnovnih škola u Hrvatskoj, a provodi ga nevladina organizacija Centar za mirovne studije.

Prvu radionicu s učenicima u OŠ Domašinec održali smo 13. veljače. Sudjelovalo je 16 učenica i učenika šestog i osmog razreda. Prema planu Projekta u prvom susretu analizirali su fotografije koje prikazuju društveno osjetljive teme viđene očima  umjetnika fotografa. Voditeljice radionica bile su ugodno iznenađene načinom analiziranja fotografija i osjetljivošću zamjećivanja vizualnih detalja koji nose vrlo duboke poruke. Izrazile su i nadu da primatelji razglednica zamijete tu vještinu i odgovore na poruku te tako učenicima pokažu da njihova inicijativa ima  vrijednost za širu zajednicu.

« Ožujak 2024 »

Osnovna škola Domašinec / Marka Kovača 1, HR-40318 Domašinec / www.os-domasinec.skole.hr / ured@os-domasinec.skole.hr