Održana svečanost zahvale za plodove zemlje

Autor: Jasenka Đurić, 20. 10. 2016.

U nedjelju 16. listopada obilježili smo Dane kruha. Mjesec listopad, mjesec je zahvale Bogu za plodove zemlje, te smo stoga i ove godine ispred crkve Svih svetih u Dekanovcu ovaj dan učinili svečanim. Učenici, roditelji, učitelji, te ostali zaposlenici škole od ranog su jutra prionuli na posao. Ispred crkve po običaju su bili postavljeni štandovi, koji su bili   ukrašeni jesenskim plodovima, ali i prepuni kolača. Članovi učeničke zadruge Lafra također su izložili svoje radove, te prigodnom prodajom  pomogli u akciji.
Sveta misa koju je predvodio župnik Ivan Mikulan bila je vrlo svečana, a tome su doprinjeli i učenici trećih razreda koji su  prisustvovali u narodnim nošnjama. Nakon propovjedi prinosili su darove: kruh, vino, vodu, pšenicu, grožđe, povrće i zemlju.
Nakon završnog blagoslova i molitve za kruh i plodove zemlje ispred crkve župljani su se rado odazvali sa svojim prilozima, a za uzvrat su dobili kolače. Iako u skućenom prostoru zbog radova na crkvi svi su bili zadovoljni, te kući otišli sa željom da se opet sve ponovi slijedeće godine.

Mia Kocijan, 7a

« Ožujak 2024 »

Osnovna škola Domašinec / Marka Kovača 1, HR-40318 Domašinec / www.os-domasinec.skole.hr / ured@os-domasinec.skole.hr