Radost zajedništva u pripremama za Božić

Autor: SANDRA HRGOVIĆ, 21. 11. 2017.

„Svim na Zemlji mir, veselje!“

Ovi nas stihovi odmah podsjećaju na Božić. Mir, veselje, ljubav, toplina u srcu… Okićeno drvce, blagdanski stol, miris kolača u svakom domu…

Iako smo još u studenom, ove smo godine s pripremama za taj najradosniji kršćanski blagdan započeli ranije nego tijekom proteklih godina. Razlog tome je što ove godine po prvi put i naša škola sudjeluje u europskom projektu „Razmjena božićnih ukrasa za europsko drvce“. Sve o zanimljivostima naših aktivnosti možete pročitati u prilogu.

Već se nekoliko godina provodi projekt „Razmjena božićnih ukrasa za europsko drvce“ u koji su uključene brojne škole diljem Europe. Ove smo godine i mi posebno ponosni što imamo priliku i čast sudjelovati u tome. Cilj je ovog projekta upoznati običaje drugih europskih naroda i zemalja u slavljenju Božića te „zajednički“ okititi božićno drvce. Naime, svaka škola - članica projekta dobila je za zadatak izraditi božićne ukrase i informacijski paket, koje će poslati drugim školama iz svoje grupe. Učenici naše škole izradili su tijekom svojih izvannastavnih aktivnosti dvije vrste ukrasa: na drvenim oblucima oslikali su motiv „međimurske golubice“  te su napravili zanimljive pahuljice od komušine. Ljepota i vrijednost tih ukrasa još je i veća zbog sreće i radosti svih koji su sudjelovali u zajedničkim radionicama i druženju. Još prije tjedan dana paketi su poslani na adrese 28 škola iz Njemačke, Austrije, Mađarske, Italije, Francuske, Španjolske, Portugala, Belgije, Grčke, Malte, Ujedinjenog Kraljevstva, Rumunjske, Estonije i, naravno, Hrvatske - u Zemunik.

Osim ukrasa, tu su se našle i prekrasne ručno izrađene čestitke.

Učenici su uz podršku svojih učitelja osmislili i zanimljiv info paket, gdje su najprije predstavili svoju domovinu, zatim lijepo naše Međimurje, a onda, naravno, i svoju Općinu i školu. Opisali su naše božićne običaje te sve potkrijepili fotografijama i zanimljivim stripom. Sve je napravljeno na čak dva strana jezika, engleskom i njemačkom, koji se uče u našoj školi.

Navedene aktivnost zbližile su učenike različitih generacija, potaknule su suradnju i solidarnost i to ne samo među učenicima, već i među djelatnicima škole.

Dakle, glavni cilj je ostvaren, a sad još s nestrpljenjem iščekujemo pakete namijenjene nama. Vjerujemo da će pristigli ukrasi zablistati na našem božićnom drvcu te da ćemo obogatiti sebe upoznavši tradiciju drugih naroda!

Hvala svima koji su doprinijeli realizaciji ovog projekta!

« Ožujak 2024 »

Osnovna škola Domašinec / Marka Kovača 1, HR-40318 Domašinec / www.os-domasinec.skole.hr / ured@os-domasinec.skole.hr